Галоўная Skip Navigation Links

Кантактная  інфармацыя

Адрас:  вул. Народная, 27а
Тэлефон:

Усе мы розныя, але ўсе мы роўныя ...

З намі ў Беларусі жыве больш за 100 тысяч дзяцей з асаблівасцямі псіха-фізічнага развіцця. На працягу ўсяго свайго жыцця гэтыя дзеці маюць патрэбу ў нашай дапамозе, яны рады любіць іншых людзей і вельмі любяць жыццё. Гэтыя дзеці такія ж як і іншыя. Яны развіваюцца, але павольней; думаюць але ледзь прасцей; вучацца, толькі не так лёгка, як іншыя. Дзеці з асаблівасцямі маюць такія ж правы, як і іншыя грамадзяне нашай рэспублікі. Яны хочуць развівацца, наведваць дзіцячыя садкі і школы, гуляць і вучыцца з іншымі дзецьмі.

З мэтай падтрымкі і карэкцыйнай, псіхолага-педагагічнай дапамогі дзецям з абмежаванымі магчымасцямі ў ДУА «Сярэдняя школа №82 г. Мінска »функцыянуюць класы інтэграванага (сумеснага) навучання і выхавання.

Інтэграванае (інклюзіўны) навучанне - навучанне і выхаванне дзяцей з рознымі дэфектамі псіхафізічнага развіцця ва ўстановах агульнай сістэмы адукацыі разам з нармальна краінамі, якія развіваюцца дзецьмі. Канчатковая мэта такога навучання - сацыяльная інтэграцыя, г.зн. ўключэнне чалавека ў грамадства ў якасці паўнавартаснага яго чальца.

Сёння ў школе існуе 2 формы інтэграванага навучання:

• поўнай напаўняльнасці;
  • няпоўнай напаўняльнасці.

Напрамкі работы:

• дыягнастычнае
  • карэкцыйна
  • сацыяльна-псіхалагічны
  • аналітычнае
  • кансультатыўна-асветніцкая і прафілактычнае
  • арганізацыйна-метадычнае

На падставе пастановы Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь ад 25 ліпеня 2011 г. №136 "Аб парадку стварэння спецыяльных груп, груп інтэграванага навучання і выхавання, спецыяльных класаў, класаў інтэграванага навучанні і выхавання і арганізацыі адукацыйнага працэсу ў іх» ў інтэграваныя класы залічваюцца навучэнцы, якія прайшлі псіхолага-медыка-педагагічную камісію ў цэнтры карэкцыйна-развіваючага навучання і рэабілітацыі (пу і Р) і якія маюць заключэнне пу і Р.

У класы інтэграванага навучання і выхавання залічваюцца дзеці з цяжкімі парушэннямі маўлення, з парушэннем псіхічнага развіцця (цяжкасцямі ў навучанні), з парушэннем апорна-рухальнага апарата, з парушэннем зроку, слыху, з інтэлектуальнай недастатковасцю, з аўтызмам.

Ўрокі ў класах інтэграванага навучання і выхавання праводзяць дэфектолагі Салагуб Анастасія Віктараўна, Салодкая Вольга Іванаўна, Карпіцкая-Спірыдон Вікторыя Мікалаеўна і настаўнікі агульнай сярэдняй адукацыі згодна вучэбнаму плану на працягу ўсяго навучальнага года.

Рэкамендацыі: