Галоўная Skip Navigation Links

Кантактная  інфармацыя

Адрас:  вул. Народная, 27а
Тэлефон:

Мэбля для дзіцяці - як абраць?

Пачатак новага навучальнага года падзея ў жыцці дзяцей і бацькоў! Важнай складнікам пры падрыхтоўцы да навучальнага года з'яўляецца ўладкаванне ў доме працоўнага месца для Вашага дзіцяці. Ад таго наколькі ўдала Вы вырашыце гэтае пытанне будзе залежаць настрой, з якім дзіця штодня будзе рыхтаваць хатнія заданні. Што неабходна ведаць, каб «рабочы кабінет» Вашага дзіцяці быў функцыянальным і любімым месцам у доме?

Перш за ўсё, памятайце, што эфектнае дызайнерскае рашэнне працоўнага месца - гэта апошняе, што павінна хваляваць бацькоў. Галоўным крытэрыем пры выбары ўсіх дэталяў гэтай важнай часткі інтэр'еру ў доме павінна стаць бяспеку для здароўя. Калі вы афармляеце «працоўны куток» для малодшага школьніка (або першакласніка), самае галоўнае - знайсці залатую сярэдзіну: не занадта «загружаць» гэта месца сур'ёзнымі рэчамі і ў той жа час дакладна і пэўна аддзяліць яго ад гульнявой зоны. Можаце падкрэсліць гэта колерам - больш спакойнымі адценнямі па кантрасце з астатняй часткай пакоя. Вельмі добры спосаб - злёгку адгарадзіць рабочую зону (для стварэння выгоды) лёгкім стэлажом або мабільнай перагародкай. Дзіця старэй можа (і павінен) сам аформіць сваё працоўнае месца перад пачаткам навучальнага года (пажадана пачаць гэты працэс тыдні за дзве). Звычайна пакой падлетка (а ў асаблівасці «кабінет») з'яўляецца прамым адлюстраваннем яго асобы, якая фарміруецца і галоўным плацдармам для самавыяўлення. Паспрабуйце не ўмешвацца ў гэты працэс. Ваша задача - толькі праверыць, ці не стала працоўнае месца "мала" вашаму які падрос дзіцяці, і пры неабходнасці прыняць меры.

Галоўнай складнікам «працоўнага кабінета» або «працоўнага кутка» школьніка з'яўляецца пісьмовы стол. Існуюць некалькі непарушных правіл, якія павінны быць выкананы для любога стала, прызначанага для працы: глыбіня працоўнай паверхні - не менш за 60-80 гл, шырыня - не менш за 120-160 см, для вольнага размяшчэння ног - не менш за 50 см у шырыню і ня менш за 45 см у глыбіню. Ну, а вышыня стальніцы цалкам залежыць ад росту дзіцяці: калі малому ростам ад 100 да 115 см хопіць 45-48 гл, то падлетку такой вышынёй ўжо не абысціся, і яму патрэбен цалкам «дарослы» стол вышынёй не менш за 60 см. Праверыць «правільнасць »стала можна прама ў краме: пры пасадцы дзіцяці за стол край стала павінен быць на ўзроўні яго грудзей (так, каб дзіця магло абапірацца на локці), ногі павінны стаяць пад прамым вуглом, а калені - ні ў якім разе не падпіраць стол знізу.

Выбіраючы дзіцяці стол для «кабінета», варта ўлічваць яшчэ некалькі важных момантаў. Па-першае, сённяшнія канструкцыі мэблі дазваляюць зрабіць куплю, якая праслужыць вам не пару-тройку гадоў (пакуль дзіця не вырас), а доўгія гады. Гаворка ідзе пра трансфармуемых мадэлях пісьмовых сталоў, якія па вашым жаданні могуць змяняць свае памеры.

А па-другое, разумна адразу паклапаціцца пра магчымыя змены, якія немінуча будзе перажываць працоўнае месца ў дзіцячай ўжо ў бліжэйшыя гады. Перш за ўсё, варта мець на ўвазе, што сёння мала хто выкарыстоўвае працоўны стол выключна як пісьмовы. Большасць школьнікаў працуе дома яшчэ і за кампутарам, так, што трэба ўлічваць абодва гэтых працоўных працэсу. "Камп'ютарная» частка стала павінна мець спецыяльныя аддзялення для манітора і сістэмнага блока, высоўную панэль пад клавіятуру. Спатрэбіцца таксама сістэма паліц для размяшчэння перыферыйных прылад (друкаркі, сканара, кампакт-дыскаў) і спецыяльныя месцы або адводы для правадоў і кабеляў (каб яны былі цалкам схаваныя ад вачэй). Самай жа аптымальнай формай камбінаванага (пісьмовага і камп'ютэрнага) стала шматлікія адмыслоўцы лічаць стол Г-вобразнай формы (кутні) з закругленай выманнем і адной размешчанай у падставе літары «Г» тумбай (магчыма выкатной). Доўгая частка ў гэтым выпадку прызначана для лісты, а кароткая - для кампутара. Размяшчаць стол варта каля акна - такім чынам, каб святло падала злева. Калі на манітор трапляюць блікі, ад іх можна пазбавіцца, размясціўшы над ім шырокую паліцу (напрыклад, для друкаркі). І памятайце: калі ўся мэбля дзіцяці размяшчаецца ў дзіцячай, спальны зона павінна быць аднесена ад працоўнай як мага далей!

Другі, і не менш важны, момант пры арганізацыі працоўнага месца - выбар крэсла або крэслы. Тут вялікі спакуса пашча ахвярай прыгожага дызайну (або таннасці) у шкоду карысці для здароўя.

Каб праверыць, наколькі падыходзіць вашаму дзіцяці той ці іншы крэсла, яму трэба сесці на яго (падсунуўшы да стала) і трохі «прарэпетыраваў»: пры правільнай пасадцы сагнутыя пад прамым вуглом рукі павінны гарызантальна ляжаць на стале, ногі - вертыкальна упірацца ў падлогу (кут ў калене таксама каля 90 °), а якая выступае частка спінкі - падтрымліваць корпус на ўзроўні таліі.

Лепш за ўсё, калі абраны вамі крэсла будзе рэгулявацца па вышыні сядзення (у межах 40-55 гл), па куце нахілу сядзення (да 15 ° наперад і да 5 ° таму), па куце нахілу спінкі (у межах 30 ° ад вертыкальнага становішча) , а таксама па адлегласці спінкі ад пярэдняга краю сядзенні (у межах 26-40 гл). Акрамя таго, крэсла павінен мець стацыянарныя або здымныя падлакотнікі ў сярэдзіне (даўжынёй не менш за 25 см, шырынёй 5-7 гл), рэгуляваныя па вышыні над сядзеннем (у межах 23-26 гл) і па ўнутраным адлегласці паміж імі (у межах 35-50 гл ). Дарэчы, улічваючы, што крэслам будзе карыстацца дзіця, вы павінны пераканацца, што механізмы рэгулявання ў ім надзейныя і простыя ў звароце. Зразумела, крэсла для дзіцяці павінен быць мяккім і мець эрганамічныя (закругленыя) формы.

Скарыстайцеся гэтымі парадамі пры ўладкаванні працоўнага месца для Вашага дзіцяці, які ацаніць Ваш клопат і аддзячыць Вас сваімі поспехамі ў вучобе.