Галоўная Skip Navigation Links

Кантактная  інфармацыя

Адрас:  вул. Народная, 27а
Тэлефон:

Парушэнні слыху і звязаныя з імі засмучэнні гаворкі

Да гэтага часу мы гаварылі аб такіх парушэннях маўленчай функцыі, пры якіх слых дзіцяці не пакутуе. Між тым нават невялікае пагаршэнне слыху прыводзіць да затрымкі развіцця прамовы. Калі ж у гэты перыяд маецца значная страта слыху, гаворка дзіцяці зусім не будзе развівацца.

Калі хочуць высветліць, ці чуе маленькае дзіця, то перш за ўсё правяраюць, як ён рэагуе на гукі сярэдняй гучнасці і гучныя: размова, крык, званок. Калі малы не паварочваецца на гэтыя гукі, то з вялікай доляй верагоднасці можна сказаць, што ён глухі. Аднак калі вы пляснулі дзвярыма або папляскалі ў ладкі і дзіця даў рэакцыю - гэта зусім не доказ наяўнасці ў яго слыху, так як гэта будзе рэакцыя на вібрацыю паветра, а не на гук.

Для больш старэйшых дзетак - каля пяці месяцаў і больш - добрай пробай з'яўляецца такая: дзіцяці даюць дзве аднолькавыя якія гучаць цацкі - дзве дудкі, дзве гумовыя птушачкі, дзве катрынкі і т. Д. Адна з іх спраўная і гучыць, іншая - сапсаваная. Калі дзіця чуе, ён заўсёды выбірае якая гучыць цацку, глухі ж дзіця гуляе абедзвюма цацкамі або абедзве пакідае па-за ўвагай.

Пры падазрэнні на парушэнне слыху ў дзіцяці трэба звярнуцца да ўрача. У дзяцей прыкладна з 5 гадоў маецца магчымасць вельмі дакладнага вызначэння таго, у якіх межах страчаны слых, з дапамогай спецыяльнага прыбора - аудиометра. Аудиометр дазваляе высветліць, якія гукавыя ваганні і пры якой сіле дзіця ўспрымае. (Частату ваганняў гуку ў секунду вызначаюць у асаблівых адзінках - герцах, а сілу яго - у дэцыбелах.)

Пры абследаванні слыху з дапамогай аудиометра вычэрчваюць крывую: па гарызанталі адкладаюцца тыя гукавыя частоты, у межах якіх хворы чуе, а па вертыкалі - сілу гукаў, пры якой яны ўспрымаюцца. Страта слыху характарызуецца абодвума гэтымі паказчыкамі.

Звычайна людзі гавораць з гучнасцю (т. Е сілай гукаў) у 20-40 дэцыбелаў (дб), а частата гукавых ваганняў знаходзіцца ў межах ад 250 да 2000 герц (гц) - гэта называюць "зонай маўленчых частот".

Глухата не азначае, што вуха не ўлоўлівае ніякіх гукаў: нейкія рэшткі слыху заўсёды ёсць. Але бяда ў тым, што яны могуць быць успрынятыя толькі пры вельмі вялікі сіле гуку - у 80-100 дб (трэба сказаць, што 80 дб - гэта крык, а 100 дб - фартысіма вялікага аркестра).

У залежнасці ад таго, якія рэшткі слыху ў дзіцяці, і вядзецца з ім далейшая праца.

Вельмі вялікае значэнне мае ўзрост, калі дзіця страціў слых. Чым раней гэта здарылася, тым цяжэй гэта адбіваецца на гаворкі. Дзеці, якія нарадзіліся глухімі і якія страцілі слых на другім-трэцім годзе жыцця, будуць нямымі, яны не могуць авалодаць прамовай без спецыяльнага навучання. Але маўленчай апарат гэтых дзяцей звычайна ў парадку, у іх няма паразы маўленчых аддзелаў мозгу, таму пры правільных занятках разумовае развіццё гэтых дзяцей будзе нармальным, а пазней у іх ставіцца і гукавая гаворка.

Дзеці, якія страцілі слых ў 5-6 гадоў, губляюць гаворка толькі ў рэдкіх выпадках, а глухія ў 7-11 гадоў захоўваюць гаворка цалкам.

Цяжкасці ў авалоданні прамовай ўзнікаюць ужо пры зніжэнні слыху на 15-20 дб - такія выпадкі называюць не глухатой, а глухаватасці. Гэтыя дзеці таксама патрабуюць спецыяльнага лячэння і навучання.

Глухаватасць і нават глухата зусім не сведчаць аб тым, што дзіця асуджаны на затрымку разумовага развіцця. Можна прывесці вялікая колькасць прыкладаў, калі, нягледзячы на цяжкую глухаватасць, надыходзячую да глухаты, дзеці маглі навучацца ў масавай школе. Але гэта тыя выпадкі, калі бацькі рана звярталіся да лагапеда і ўпарта займаліся з хлопцамі. Бацькі атрымліваюць вельмі падрабязную інструкцыю і навучаюць дзіцяці (навучаючыся разам з ім) глядзельнай ўспрымання прамовы ("чытання" мімікі чалавека, які гаворыць) і ўспрымання тактыльна-вібрацыйнай адчувальнасці (вымаўленне галосных і звонкіх зычных суправаджаецца вібрацыяй гартані, якую можна адчуць рукой). Гэта патрабуе шмат часу

і высілкаў з боку сям'і, але забяспечвае правільнае развіццё дзіцяці. Прыкладна тая ж праца праводзіцца і з глухімі дзецьмі, але іх навучанне, як правіла, ажыццяўляецца ў спецыяльных школах.

Галоўнае, што хацелася б тут падкрэсліць: пры своечасовым звароце да дэфектолагаў і сістэматычных занятках глухаватасці і глухі дзіця вырасце паўнавартасным чалавекам, таму бацькі не павінны падаць духам. Трэба наладзіць сябе і дзіцяці на спакойную працяглую працу, якая, як правіла, завяршаецца поспехам.