Галоўная Skip Navigation Links

Кантактная  інфармацыя

Адрас:  вул. Народная, 27а
Тэлефон:

Успаміны Галачкінай Ніны Ягораўны, настаўніка белорускай мовы и літаратуры.

Галочкина Нина Егоровна

У 1962 годзе я атрымала прызначэнне ў 82 школу, якая ў гэты час толькі пачынала сваё жыццё. Я настаўнік рускай і беларускай моў. Месцаў у старэйшых класаў не было, мне далі накіраванне на працу настаўнікам пачатковых класаў. З 1962 па 1970 год я зрабіла два выпускі пачатковых класаў. У 1970 годзе мяне перавялі выкладчыкам рускай мовы і літаратуры ў 5 класы 82 школы. Тут я прапрацавала да 1989 года, да сыходу на заслужаны адпачынак.

Адкрыцця школы ў 1962 годзе я надала шмат увагі. Гэта было вялікай радасцю для мікрараёна. Да гэтага ўсе вучні туліліся ў дзвюх школах 58 і 43. Таму адкрыццё 82 школы было вялікай падзеяй і радасцю. Усе настаўнікі і вучні прымалі актыўны ўдзел у апошнія дні арганізацыяй і навучальнага працэсу. Мылі вокны, расстаўлялі мэбля, мылі пыл - рыхтаваліся старанна.

І вось надышоў дзень ўрачыстай лінейкі. Дзеці і бацькі атрымалі бесенный падарунак ад дзяржавы - школу №82. Гэта было 29 жніўня 1962 г.. Прысутнічалі карэспандэнты раённай газеты, прадстаўнікі РАНА.

Усе хлопцы, якія наведвалі школы №58 і «43 перайшлі вучыцца ў школу № 82. Сфарміраваўся добрасумленны, працавіты педагагічны калектыў. У кожнага была мэта - даць глыбокія веды свае выхаванцам. Усе ўмовы былі створаны. Праца закіпела, і працягвае кіпець ўжо 50 гадоў.

Успаміны Станішэўскай Тамары Паўлаўны, настаўніка пачатковых класаў.

1961. Мікрараён па вуліцах Народная і Пляханава быў шчыльна забудаваны дамамі ў пяць паверхаў і густа заселены да вуліцы Васняцова. Са школ функцыянавала толькі школа № 43 па вуліцы Пляханава. Яна вымушана была працаваць у тры змены. Тэрмінова патрэбна была новая школа. І яе ў спешным парадку сталі будаваць. На будоўлі працавалі ў некалькі змен. Няспы нна снавалі самазвалы, якія прывозілі панэлі і блокі, а таму везлі зямлю з катлавана школы. Днём і ноччу зіхацелі агеньчыкі электразваркі і пражэктары на будаўнічым кране. З вокнаў сваёй кватэры я лічыла паверхі на школе - новабудоўлі. Я жыла ў доме побач са школай і з вышыні пятага паверху усё было добра відаць. Як радаваліся жыхары бліжэйшых дамоў, што іх дзеці будуць хадзіць у гэтую новую школу. - Гэта мая школа! - З гонарам казаў мой сусед - першакласнік.

Чэрвень-ліпень месяцы. Будаўнікі вельмі спяшаліся, каб завяршыць усе аддзелачныя работы ў памяшканні, ачысціць двор ад будаўнічага смецця. На дапамогу прыйшлі бацькі, настаўнікі, што б памыць вокны ў класных пакоях, расставіць мэблю.

Вывесілі ў вестыбюлі школы спісы дзяцей па класах. Дзяцей было так шмат, што адных першакласнікаў было дзевяць класаў.

На першым святочным пабудове ў дзень сустрэчы са школай сабраліся і сталі дзеці ў двары школы. Так паступова школа ўваходзіла ў рытм сваёй мернай жыцця і працы. Але двор школы быў пусты і гол. Увесну прывезлі шмат маладых дрэў. Школьнікі і настаўнікі высадзілі дрэўцы ў двары школы і на стадыёне. Усю тэрыторыю засеялі травой. Цяпер дрэвы ўжо вельмі выраслі, пастарэлі. Іх вымушаныя былі паступова спілоўваць, прыбіраць. Ад іх засталіся толькі магутныя пні - клумбы. А школа працягвае жыць і працаваць і зараз 50 гадоў праз з новымі маладымі, энергічнымі настаўнікамі і навучэнцамі.